روستای دریکنده


این روستا در دهستان فیضیه بخش مرکزی شهرستان بابل قرار دارد.

وجه تسمیه روستا:

شایعه بوده که حدود ۱۵۰ سال پیش قلعه ای وجود داشته که در آن را کندند و معروف به درکنده شد. شایعه دیگر: معروف به دلیرکنده بوده که به علت جنگهای زیادی که می شده بعداً به دریکنده تغییر یافته است.

براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای ۱۵۸ خانوار و ۵۵۸ نفر جمعیت بوده که از این تعداد ۲۷۲ نفر مرد و ۲۸۶ نفر زن می باشند.

دارای شورای اسلامی سه نفره می باشد و همچنین دارای دهیاری است که در تاریخ ۱۴/۶/۸۵ به شماره ۳/۱/۷۹۶۰ س تصویب شد و طرح هادی مصوب دارد.

گردشگری روستا:

وجود آثار باستانی مکرمه قنبری نقاش معروف این روستاست که خلاصه ای از زندگینامه و اثر او تشریح می شود.

خلاصه زندگینامه خانم مکرمه قنبری بانوی نقاش خود آموخته:

مکرمه قنبری در سال ۱۳۸۴- ۱۳۰۷ بانوی کشاورز از روستای دریکنده مازندران که از خواندن و نوشتن بهره نداشت از سن ۶۷ سالگی نقاشی را به گونه خودجوش شروع کرد و در ۱۰ سال پایانی عمرش بیش از ۱۰۰۰ اثر آفرید روی در و دیوار، خاک و سنگ، کدو و خاک انداز، کاغذ و بوم در قطعه های گوناگون گویی بوم او از آسمان است تا خاک.

از اولین نمایشگاهش در سال ۱۳۷۴ در تهران گالری خانم سیمون تاکنون از آثار او دهها نمایشگاه در ایران و جهان برگزار شده است.

بنیاد پژوهشهای زنان در دانشگاه استکهلم سوئد او را در سال ۲۰۰۱ بعنوان زن سال برگزید.

ابراهیم مختاری فیلمساز ایرانی مستند مکرمه و خاطرات و رویاها را در سال ۱۳۷۶ از زندگی او ساخته است که در چندین جشنواره جهانی به نمایش درآمد. پس از درگذشت مکرمه خانه او در میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و به یاد او هر ساله در زاد روز او در روستای دریکنده کارگاه نقاشی برگزار می شود. که در آن کودکان، زنان و مردان و نیز خود آموخته ها شرکت می کنند.

حاصل اولین کارگاه ۱۳۸۵- ۴۶۰ اثر بوده و گزینه هایی از سومین کارگاه نقاشی ۱۳۸۶ با همدلی دکتر شیدار دلان از دانشگاه کلمبیا نیویورک همراه با آثاری از مکرمه در دانشگاه کلمبیا به نمایش درآمد و حاصل آن آلبومی است از سوی این دانشگاه که در سال ۲۰۰۷  منتشر شده است.

تاکنون بیش از ۸ کارگاه نقاشی در روستای دریکنده برگزار شده است. در همین سالها خانه موزه مکرمه انجمن دوستداران مکرمه را تشکیل داد که از سال ۱۳۸۷ بنام انجمن دوستداران هنرمندان خودآموخته فعالیت می کنند. این انجمن کارگاههای سالانه دریکنده همایشهای جشنواره هنرمندان خودآموخته را در اواخر اردیبهشت هر سال برگزار می کنند.

از دیگر فعالیت های انجمن شروع دیجیتال کردن خانه موزه مکرمه، معرفی هنرمندان ایران و برگزاری نمایشگاه برای آنها در همه زمینه های هنر و برگزاری اولین همایش هنرمندان خودآموخته ایران ۱۵/۲/۱۳۸۸ در خانه هنرمندان ایران در تهران برگزار و برگزاری نمایشگاه آثار خانم اکرم سرتختی و چند هنرمند خود آموخته دیگر و نمایشگاه برگزیده ای از آثار کارگاه سال ۱۳۸۸ دریکنده در گالری را می توان نام برد.

خانم مکرمه قنبری