روستای پایین گنج افروز


این روستا در دهستان گنج افروز بخش مرکزی شهرستان بابل قرار دارد و بعنوان مرکز دهستان می باشد.

وجه تسمیه روستا:

به دلیل وجود تپه تاریخی ارز که گفته شد گنج های فراوانی در آن نهفته است به گنج افروز نامگذاری شد.

براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای ۱۵۶۷ خانوار و ۴۹۱۲ نفر جمعیت بوده که از این تعداد ۲۴۸۸ نفر مرد و ۲۴۲۴ نفر زن می باشند.

دارای شورای اسلامی پنج نفره می باشد و همچنین دارای دهیاری است که در تاریخ ۱۳/۵/۸۱ به شماره ۳۴/۳/۱/۴۲۰۲ تصویب شد و طرح هادی مصوب دارد.

گردشگری روستا:

بخاطر وجود ۹ آببندان به وسعت ۳۰ هکتار می باشد که به صورت هیئت امنائی اداره می شود و برای مصارف آب کشاورزی کشاورزان و پرورش ماهی بهره برداری می شود. همچنین وجود امامزاده طاهر(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) می باشد که خلاصه ای از شجره نامه آن حضرت تشریح می گردد.

زندگینامه امامزاده طاهر(ع):

نسبت شریف امامزاده سیدطاهر(ع) با ده واسطه به امام سجاد(ع) منتهی می شود که به قرار ذیل است: امامزاده سیدطاهر العفیف بن ابی الحسن علی بن محمد ابی عبدالله بن الحسین بن عبیدالله الرویانی ابن علی بن الحسن ابی محمد بن محمد ابی جعفرالاصغر الجوانی بن الحسن بن نحند الاکبرالجوانی بن عبیدالله ابی علی الاعرج بن الحسین الاصغربن الامام زین العابدین(ع).

وی سیدی جلیل القدر شریف و از بزرگان سادات طبرستان مازندران بشمار می آمد.

علامه نسّابه سید عبدالرزاق کمونه او را از نقباء و سرپرستان سادات منطقه آمل به شمار آورده و از او به شایستگی یاد می کند.

امامزاده طاهر به جهت زهد و تقوی و طینت پاک او به عفیف ملقّب شد و تمام اجداد و بنی اعمامه او نیز از بزرگان و کبار سادات طبرستان، ری و عراق بودند و منصب نقاب و ریاست سادات بر عهده آنان بوده است.

این خاندان به زهد و تقوی، عبادت و علم، شجاعت و دیانت متصف بوده و امامزاده طاهر نیز همچون اجداد و بنی اعمامش به این صفت بارز مشهور می باشد.

او فرزند ان زیادی در آمل وهج= گنج و شهر ری داشته است که متاسفانه در منابع موجود ذکری از آنها به میان نیامده است. وفات او به احتمال قوی در نیمه نخست قرن ششم هجری اتفاق افتاده و در این مکان به خاک سپرده شده است.

روستای پایین گنج افروز